Dar pamięci
Yom ha-Shoa - Dzień Pamięci o Holokauście - to izraelskie święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej w wyniku działań przeprowadzonych przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów…
Dar pamięci
Yom ha-Shoa - Dzień Pamięci o Holokauście - to izraelskie święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej w wyniku działań przeprowadzonych przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów…
Anna Rink opisuje okoliczności powstania książki "Dziennik Reni"
Poznając historię Trzemeszna i jego okolic zdumiewać może ilość sławnych i zasłużonych osób, które się tu urodziły, pobierały naukę lub w inny sposób związały swoje życie z naszym miastem.
Trzemeszno należy do grona najstarszych miast wielkopolskich. Językoznawcy wywodzą nazwę miasta od staropolskiego słowa „trzemcha" oznaczającego czeremchę.
Najcenniejszym zabytkiem Trzemeszna jest późnobarokowa bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP. Została ona zbudowana na bazie wcześniejszych świątyń -romańskich i gotyckiej. Obecnie kościół jest trójnawową bazyliką z dwoma wieżami po stronie zachodniej.
Otwarte w 1776 roku Collegium Tremesnese należy do grona najstarszych szkół średnich w Polsce. Idea powołania szkoły średniej zrodziła się w głowie opata zakonu kanoników regularnych w Trzemesznie ks. Michała Kosmowskiego.
Trzemeszno, miasteczko liczące niewiele ponad 7 tysięcy mieszkańców, na pierwszy rzut oka nie może wydawać się ważnym punktem na „naukowej” mapie Polski i świata. Tymczasem bliższe spojrzenie na historię tego miasta a zwłaszcza na postacie wpisane w jego historię ukaże nam jak bogate związki na przestrzeni wielu wieków mieli jego mieszkańcy lub osoby tutaj urodzone z działalnością naukową i uniwersytecką.
„Niespokojne miasto powstańców” – taką nieformalną nazwą określał pruski zaborca Trzemeszno. Nie bez powodu. Nasze miasto zawsze szczyciło się swoją polskością, jego mieszkańcy okazywali swe oddanie ojczyźnie, której nazwa pod koniec XVIII wieku zniknęła z map Europy.
Należało zawieźć garnek na miód. Elżbietka wysłała kartkę, że będziemy w sobotę przed południem. Dzień był piękny, gorący. Na miejscu byliśmy zgodnie z planem. Nasi znajomi, u których „od zawsze" bierzemy miód, wykupili właśnie dom. Mój Przyjaciel…
IX Jubileuszowy Zjazd Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. Wydanie specjalne z okazji 240 rocznicy AlmAe Matris Tremesnensis.
Dzięki uprzejmości Pana Profesora Lecha Jana Weissa chcielibyśmy przedstawić Szanownym Czytelnikom pewną hipotezę (jedną z wielu), którą z CZAT-em podzielił się sam zainteresowany w ostatnim czasie. Nazwa naszego miasteczka od wieków budziła wiele…
Przed kilku latach na łamach „Kosyniera” publikowaliśmy artykuły pt. „Z Trzemeszna do Grand Rapids. Zapomina historia. Zapomniani bohaterowie”. Dotyczyły one emigrantów z Trzemeszna, którzy w XIX i na początku XX wieku osiedlali się w mieście Grand…
Zabór pruski w powstaniu styczniowym 1863-64 roku - Hipolit Kończak, Dziennik Bydgoski 1937 r.
"W TRZEMESZNIE
O wybuchu powstania doniósł jako pierwszy i porwał do czynu w Trzemesznie Tomasz Śniegocki, odczytując artykuł Dziennika Poznańskiego…
Tym razem czytelnikom CZAT - Cyfrowe Zbiory Archiwaliów Trzemeszeńskich chcielibyśmy przybliżyć postać pana Tadeusza Fenrycha – Powstańca Wielkopolskiego weterana dwóch wojen światowych, inżyniera, kapitana Wojska Polskiego. Odznaczonego m.in. Krzyżem…
"Kuryer Literacko - Naukowy" z września 1928 r. Na okładce znajduje sie artykuł "Relikwiarze Wielkopolskie" a w nim opis relikwiarza kuferkowego z Trzemeszna, którego zdjęcie niedawno opublikowaliśmy na "CZAT". "... W r. 1507 wykonał złotnik…
O remontach Bazyliki w Trzemesznie pisaliśmy na CZAT Cyfrowe Zbiory Archiwaliów Trzemeszeńskich wielokrotnie. Ostatnio między innymi publikując artykuł o pracach konserwatorskich prowadzonych na początku lat 90-tych, które dotyczyły odnowienia…
Może zastanawia Was, dlaczego przypominam na naszej stronie o powieści Cień zegara słonecznego Jolanty Pietz (Wydawnictwo Duży Format, Warszawa 2019), której premiera miała miejsce kilka miesięcy temu i o której powiedziano i napisano już…