Historia pewnej małej fotografii ...

Podzielimy się z Wami dziś pewną ciekawostką, którą znają pewnie osoby posiadające nasz tegoroczny kalendarz. Znajduje się tam zdjęcie zatytułowane:  "Niedzielne spotkanie" - jest to maleńkiego formatu zdjęcie - pamiątka ze spotkania towarzyskiego, które odbyło się w Trzemesznie najprawdopodobniej w 1936 r.
Osoby widoczne na zdjęciu ; drugi od lewej prof. Stanisław Bilewski, mały chłopiec Jerzy Bilewski, czwarty p. Zawada, piąty p. Władysław Prymka - "dentysta", szósty komendant policji (Jaskólski?), siódmy kupiec Kazimierz Brzostowski.
Tym krótkim artykułem chcielibyśmy przybliżyć tym razem postać Pana Władysława Prymki, który urodził się w Poznaniu w 1895 r. Od 1913 r. był piłkarzem Warty Poznań. W latach 1921-1922 rozegrał 15 meczów w finałach mistrzostw Polski zdobywając 5 goli.
3 września 1922 r. wystąpił w reprezentacji Polski w pierwszym w historii międzypaństwowym meczu z Rumunią. Wydarzenie miało miejsce w Czerniowcach (wówczas Rumunia, obecnie Ukraina), drugą ciekawostką jest fakt, że mecz zaszczycił swoją obecnością król Rumunii Ferdynand I.
Niestety nie wiemy dokładnie, kiedy Władysław Prymka osiedlił się w Trzemesznie.
Zmarł w Trzemesznie w 1963 roku i najprawdopodobniej został pochowany na cmentarzu parafialnym.
właściciel fotografii: Rodzina Bilewskich


Autor

Nazwa:

Dodaj komentarz